fot. Apolonia Floriańska (lat 11). Wystawa Fundacji Węgrów-Miasto-Wieś “Zmieńmy świat na lepszy. Startupy pozytywnego wpływu”.
– Wyzwanie –
Świat ma swoje problemy i wyzwania. Doskonale je opisuje Agenda ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Mobilizacja kapitału publicznego i prywatnego na rzecz realizacji celów globalnych jest kluczowa.
Istotną komplikacją w przekierowywaniu przepływów pieniężnych w kierunku realizacji celów globalnych są trudności w definicji i pomiarze wpływu społecznego i środowiskowego. Uważamy, że jest to obszar, który aktualnie wymaga zwiększonej uwagi i zaangażowania społeczności tworzącej ekosystem przedsięwzięć impaktowych.
Mając doświadczenie w otoczeniu biznesowym a jednocześnie wiarę w moc impaktowego mindsetu chcemy przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat najlepszych praktyk pomiaru Impaktu.
– Misja –
Naszą misją jest budowanie społeczności wokół pozytywnych projektów i organizacji impaktowych, w celu wypracowania najlepszych praktyk pomiaru wpływu społecznego i środowiskowego.
Chcemy zbudować solidną bazę wiedzy o impakcie, selekcjonując najbardziej wartościowe treści i zasoby.
Będziemy zapraszać ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów do dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą o impakcie.
Przewidujemy, że nasz projekt będzie się rozwijał w 3 etapach:
Etap 1
Praca edukacyjna mająca na celu popularyzacje wiedzy o impakcie. Umożliwimy dostęp do zasobów wiedzy o impakcie, szczególnie w następujących obszarach:
- Najlepsze praktyki pomiaru wpływu (kluczowe koncepcje, ramy, metodyki i narzędzia, wskaźniki).
- Branżowe wyzwania sustainability.
- Przykłady impaktowych przedsięwzięć.
Etap 2:
Tworzymy platformę skupiającą ekspertów wokół tematu pomiaru impaktu. Współpracujemy ze startupami, przedstawicielami biznesu, środowiskiem akademickim, naukowym oraz organizacjami pozarządowymi. Tworzymy przestrzeń do dialogu i wymiany wiedzy między startupami i inwestorami. Przyczyniamy się do stworzenia wspólnego języka w temacie pomiaru, zarządzania i monitorowania wpływu społecznego i środowiskowego.
Etap 3:
Tworzymy platformę oceny impaktu przez zaangażowaną społeczność i ekspertów.
– Nasz impakt –
Projekty i przedsięwzięcia deklarujące swój impakt spełniają jasne kryteria impaktowości, by zasłużyć na miano projektów impaktowych.
To z kolei umożliwi społeczności inwestorów impaktowych wybór projektów, które wpisują się w globalne cele zrównoważonego rozwoju.
– Nasze wartości –
Autentyczność
Jesteśmy przekonani, że wiarygodność i autentyczność naszych impaktowych działań możemy budować poprzez zaangażowanie w swój rozwój osobisty, głęboką refleksję o tym, co dla nas ważne i jak możemy dać od siebie to, czego świat potrzebuje.
SPÓJNOŚĆ
Impakt wymaga nie tylko świadomości, ale też świadomego działania. Chcemy przekuć teorię w praktykę utrzymując harmonię pomiędzy naszymi działaniami a sposobem myślenia.
PARTNERSTWO
Budujemy relacje ze społecznością ludzi z różnych środowisk dla których temat wpływu społecznego i środowiskowego jest ważny. Tworzymy przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY
Wierzymy w zrównoważony rozwój jako proces, który umożliwia wszystkim ludziom wykorzystanie ich potencjału i poprawę jakości życia w sposób, który jednocześnie chroni i wzbogaca systemy podtrzymujące życie na Ziemi.
– Założyciele Dla Impaktu –
Ilona Otoka
Planistka przestrzenna z wykształcenia, rzeczoznawczyni majątkowa z wieloletnim doświadczeniem w doradztwie na rynku nieruchomości w Polsce, obecnie starsza konsultantka ESG w organizacji międzynarodowej. Absolwentka m.in. studiów CSR w strategii firmy na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Inspiracje: tworzenie wartości regeneracyjnej, wymierność impaktu, koncept Ekonomii Obwarzanka Kate Raworth
Monika Milej
Socjolożka, wieloletnie doświadczenie w obszarze komunikacji i marketingu B2B w organizacjach międzynarodowych. Absolwentka m.in. studiów CSR w strategii firmy na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Inspiracje: Ken Wiber, Regenarative Mindset, Active Hope
Grzegorz Floriański
Finansista z wieloletnim doświadczeniem w obszarze Corporate Finance i Project Management w organizacjach międzynarodowych. Z powołania humanista łączący wiedzę ekonomiczną z wrażliwością na aspekty społeczne. Absolwent m.in. studiów CSR w strategii firmy na ALK.
Inspiracje: ekonomia humanistyczna, przedsiębiorczość oparta na wartościach, B-Corps movement, Firma-Idea